Aynasız fotoğraf makinesi nedir? DSLR ile nasıl karşılaştırılır?

Aynasız fotoğraf makinesi nedir? DSLR ile nasıl karşılaştırılır?

Aynasız dijital fotoğraf makineleri, 2000’li yılların ortalarında başlayan, yükselen kompakt sistem fotoğraf makinelerinin bir parçasıdır. Sony, Nikon, Canon, Panasonic, Fujifilm, Leica ve Olympus gibi çoğu büyük fotoğraf makinesi markası kendi aynasız kamera serilerini piyasaya sürdü. Aralarından seçim yapabileceğiniz yüzlerce yeni fotoğraf makinesi varken, ihtiyaçlarınıza en uygun olanı belirlemek için aynasız kameralar ile DSLR’ler arasındaki farklara dikkat etmek önemlidir.

Aynasız Kamera Nedir?

Aynasız fotoğraf makinesi, refleks aynası olmadan çalışan bir fotoğraf makinesi türüdür. Işık, merceğin içinden doğrudan dijital sensöre geçer ve ardından görüntünüzü kameranın LCD ekranında görüntüleyerek ayarları değiştirmenize ve çekimden önce görüntünüzü önizlemenize olanak tanır. Daha önce değiştirilebilir lensli bir kamera olarak düşünülmese de, değişiklikler ve ilerlemeler daha fazla aynasız lenslerin yolunu açarak bu kamerayı özelleştirilebilir fotoğrafçılığın ön saflarına taşıdı.

Aynasız Kamera Nasıl Çalışır?

Aynasız sistem DSLR’den daha basittir. Işığı vizöre ve sensöre yansıtmak için bir ayna kullanmak yerine sensör doğrudan ışığa maruz kalıyor. Bu, sahnenizin canlı ön izlemesini doğrudan elektronik vizörde oluşturur.

Deklanşör düğmesine basıldığında, görüntü sensörünü kapatmak için bir kapı yukarı kayar. Kapı daha sonra aşağı kayacak ve sensörü ışığa maruz bırakacaktır. Bundan sonra, başka bir kapı sensörü tekrar kapatmak için yukarı kayar ve bu da pozlamayı durdurarak fotoğrafı çeker.

Aynasız Kamera Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

Üst düzey aynasız kamera modellerinin tanıtımı, fotoğrafçılar için oyunu değiştiriyor. İster bir tripod kurmayı tercih edin, ister bir bas-çek kameranın kolaylığına güveniyor olun, aynasız bir kameranın faydaları göz ardı edilemez:

 • Daha kompakt ve hafif: Daha küçük bir sensör, daha küçük bir fotoğraf makinesi anlamına gelir ve aynasız kameranın taşınmasını kolaylaştırır. Taşınabilirlik, onu seyahat veya sokak fotoğrafçılığı için daha iyi bir seçim haline getirir.
 • Elektronik vizör (EVF): Işık aynasız bir fotoğraf makinesinin merceğinden geçtiğinde, doğrudan görüntü sensöründe görünür ve daha sonra arka LCD ekranda görüntülenen canlı bir görüntü sunar. Bu görüntü önizlemesi, fotoğrafınızı çekmeden önce pozlama, parlaklık, doygunluk ve kontrast gibi ayarları yapmanıza olanak tanır.
 • Görüntü sabitleme: Fotoğraf makinesi gövdesinin içindeki ayna mekanizması olmadan kamera titremeye daha az eğilimlidir, bu nedenle görüntü kalitesi daha net ve daha profesyoneldir.
 • Sessiz mekanizma: Fotoğraf makinesi sistemi içinde daha az hareketli parça aynı zamanda daha az gürültü anlamına gelir, bu da onu sessiz ve gizli çekimler için en iyi fotoğraf makinesi yapar.
 • Daha yüksek çekim hızı: Daha iyi odaklama yetenekleri ve yüksek deklanşör hızları ile aynasız modeller, fotoğrafçıların daha hızlı fotoğraf çekmesini kolaylaştırır.

Aynasız fotoğraf makineleri ve DSLR’ler arasındaki fark nedir?

Fotoğraf makinesi üreticileri artık değiştirilebilir lenslere sahip aynasız kameralar sunsa da, bunlar ile dijital tek lensli refleks kameralar arasında hala farklılıklar vardır:

 • Aynasız fotoğraf makineleri daha hafiftir. Aynasız Fotoğraf makinesia, daha hafif ve etrafta dolaşmaya daha uygun hale getiren kompakt bir kameradır. Dijital SLR Fotoğraf makineleri daha büyük ve daha ağırdır, bu da onları gün boyu dolaşmayı zorlaştırır. Bir DSLR için ek parçalar fotoğraflarınızın kalitesine fayda sağlasa da, hepsini yanınızda taşımak zorunda kalmak, özellikle seyahat ediyorsanız bir dezavantaj olabilir.
 • Aynasız fotoğraf makineleri gerçek zamanlı pozlama ve kontrast önizlemeleri sunar. Aynasız fotoğraf makinesileri ile, fotoğraflarınızı çekmeden önce pozlama ve kontrast ayarlarını doğrudan ekranda önizleyebilirsiniz. DSLR’ler, fotoğrafçının kamera merceğini gerçek zamanlı olarak tam anlamıyla görmesini sağlayan bir optik vizöre sahiptir. Bununla birlikte, bu aynı zamanda bir DSLR kamera kullanıcısının bir fotoğraf çekmesi ve ardından pozunun doğru olduğundan emin olmak için onu incelemesi gerektiği anlamına gelir.
 • Aynasız fotoğraf makineleri pil ömrü daha kısadır. DSLR Fotoğraf makinesinin optik vizöründen farklı olarak, aynasız bir dijital fotoğraf makinesinin elektronik vizörü pil gücü gerektirir, bu da onları daha uzun çekim günleri için daha az ideal hale getirir.
 • Aynasız fotoğraf makineleri daha maliyetli olma eğilimindedir. DSLR fotoğraf makineleri aynasız fotoğraf makineleri kadar pahalı olabilir, ancak mevcut aksesuar miktarıyla, bütçeye uygun bir DSLR, giriş seviyesi fotoğrafçılara bütçesi aynasız bir fotoğraf makinesinden daha fazla katkı sunacaktır.
 • Aynasız fotoğraf makinesi daha az aksesuar sunar. Aynasız fotoğraf makineleri hala geliştiriliyor ve yeni aksesuarlar geliyor, bu nedenle ek parça ve lens yuvası seçimlerinde hala eksikler, ancak DSLR’ler daha uzun süredir var olduğundan, aynasız kameralardan daha geniş bir değiştirilebilir lens yelpazesi var.
 • Aynasız kameralar daha hızlı çekim yapar. Hem DSLR’ler hem de aynasız kameralar çok yüksek deklanşör hızlarında fotoğraf çekebilse de, aynasız bir kameranın daha basit iç mekaniği, özellikle sürekli çekim veya görüntü patlaması söz konusu olduğunda, çoğu DSLR’den daha hızlı çekim yapmasını sağlar.
 • Aynasız fotoğraf makineleri daha fazla görüntü sabitleme sunar. Bir ayna mekanizmasının olmaması, aynasız fotoğraf makinelerinin daha fazla görüntü sabitleme ve daha az titrek fotoğraflar sunduğu anlamına gelir – ve içeride daha az hareketli parça ile, daha sessiz, daha gizli bir kamera elde edersiniz.
 • Aynasız fotoğraf makineleri DSLR’lerden daha küçük sensör boyutuna sahiptir. Bu, onları düşük ışık koşulları için daha az ideal hale getirir.
 • Aynasız fotoğraf makineleri daha az hassas bir otomatik odaklama sistemine sahiptir. Aynasız bir kameranın otomatik odaklama sistemi, faz tespiti yerine kontrast algılama kullanır; bu, kameranın objektif ile konu arasındaki mesafeyi DSLR’nin yapabildiği kadar doğru ölçemediği anlamına gelir. Işık eksikliği yaşandığında, aynasız kamera lensini daha fazla kontrast bulabileceği yere hareket ettirecektir – tıpkı bir akıllı telefonun odaklanmakta zorlandığı ve görüntü bulanıklaşıp kaybolduğunda olduğu gibi.