TEK─░RDA─× FOTO─×RAFLARI BLOG

Monopod nedir? Ne i┼če yarar?

By 14 ┼×ubat 2021┼×ubat 16th, 2021No Comments
monopod nedir ne amacla kullanilir - Monopod nedir? Ne işe yarar?

Monopod nedir ne amaçla kullanılır

Monopod nedir? Ne amaçla kullanılır?

Yapımcılar üretmeye devam ediyor, fotoğrafçılar satın almaya devam ediyor. Bir monopodun çekiciliği tam olarak nedir?

Çünkü bazen bir tripod kullanışsız, elverişsiz veya imkansızdır. Ve bir tripodun bir monopoddan daha iyi olması gibi, bir monopod HİÇBİR ŞEYDEN daha iyidir.

01 Spor ve vahşi yaşam fotoğrafçılığı

Bu büyük süper telefoto lensi elinizle beş saniye tuttuğunuzda oldukça yönetilebilir görünebilir, ancak sahada beş saat (veya beş dakika) sonra, sabit bir çekim yapmayı bırakın, zar zor kaldırabilirsiniz. Bir monopod, bunun gibi ağır bir merceğin tüm ağırlığını alır. Sorun çözüldü.

02 Şehirde gece çekimleri

Normalde, gece çekimleri için bir tripod kullanırsınız veya kameranızın görüntü kalitesi, ISO 51.200’de (veya her neyse) her şeyi elde çekebileceğiniz kadar iyi olurdu. Monopod size bu konuda pratiklik sunar.

03 Açık hava yürüyüşleri

Bir tripodunuz var, ancak dağlarda ve bataklıklarda km. lerce bir yürüyüşle karşı karşıya kalırsanız, onu gerçekten yanınıza alacak mısınız? Bir monopod, tam ihtiyacınız olduğu anda yeterince sağlamsa onu bir yürüme çubuğu olarak da kullanabilirsiniz. İyi bir monopod sadece kamerayı sabitlemekle kalmaz, aynı zamanda fotoğrafçıyı da dengede tutar.

04 Harika iç mekanlar

Tarihi ve kültürü seven herkes, seyahatlerinde gördükleri muhteşem iç mekanları yakalamak isteyecektir. Sorun şu ki, aynı şeyi görmek için sıraya giren diğerleri de olacak, bu yüzden bir tripod kurmaya çalışırsanız oldukça hızlı hareket edeceksiniz. Bir monopod size çok ihtiyaç duyulan stabilizasyonu sağlayabilir ve adımınızı atmanız pek gerekmez.

05 Gimbal olmadan vlog yapmak

Gimballar harikadır ama kurmak için çok zaman alırlar. Bir monopod size hızlı bir video klip için sabit bir temel sağlar.

Sonuç olarak; Monopodlar basit, uyarlanabilir ve hızlı kamera destekleri olarak çok anlam ifade ediyor. Her sorunu çözmezler, ancak biz fotoğrafçıların her zaman karşılaştığı birçok soruna son derece basit bir çözümdür.

Yorum yap

Mesajla┼čma ba┼člat
Yard─▒ma m─▒ ihtiyac─▒n─▒z var?
Whatsapp ile mesajla┼č
Merhaba!
Yard─▒mc─▒ olabilir miyim?